Jak wybrać odpowiedni rodzaj bramy?

bramy przesuwne

Podczas poszukiwania wysokiej jakości bramy wjazdowej, możemy natknąć się na dwa rodzaje konstrukcji – skrzydłowe i przesuwne. Pomimo że ich funkcją jest umożliwienie wjazdu samochodu na teren posesji, nie zawsze można stosować je zamiennie. W jakich sytuacjach sprawdzą się poszczególne rodzaje bram?

Jakie zalety posiadają bramy przesuwne? Brama przesuwna najczęściej jest samonośnym przęsłem zamocowanym do specjalnych słupów. Można w bardzo prosty sposób ją otworzyć i zamknąć – przesuwając w prawo lub w lewo przęsło, którego ruch jest ograniczony przez specjalne odbojniki umożliwiające wypadnięcie fragmentu płotu poza zakres jego pracy. Najczęściej są one wykonane ze stalowych kształtowników, które zabezpiecza się przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg, niska temperatura oraz zanieczyszczenia. W większości przypadków ruch przęsła jest wymuszony przez specjalny siłownik. Automatyka do bram przesuwnych jest stosunkowo tania, ponieważ wymaga zainstalowania jednego napędu. Ten rodzaj bramy doskonale sprawdzi się na działkach charakteryzujących się niewielką ilością miejsca (gdy dom znajduje się blisko krawędzi działki). Należy jednak pamiętać, że przęsło przesuwa się wzdłuż płotu, dlatego blisko niego nie mogą znajdować się rośliny oraz inne przeszkody.

Czy zawsze można stosować bramy skrzydłowe? Bramy skrzydłowe, jak sama nazwa sugeruje, są zbudowane z dwóch skrzydeł, które są zamocowane do słupków nośnych za pomocą zawiasów. Ich otwieranie wygląda bardzo podobnie jak w przypadku klasycznych drzwi znajdujących się w budynku. Najczęściej przęsła wspornikowe są wykonane ze stali lub metalowej ramy, do której zamocowane są drewniane sztachety. Bramę skrzydłową uznaje się za bardziej klasyczny i elegancki rodzaj zabezpieczenia wjazdu na posesję, dlatego doskonale sprawdzi się w otoczeniu tradycyjnych budynków. Automatyka do bram tego typu wymaga zakupienia aż dwóch siłowników, co powoduje znaczne zwiększenie kosztów całej inwestycji. Skrzydła nie powinny być stosowane przed budynkami, jeśli dom znajduje się bardzo blisko granicy, ponieważ postawienie przed nim auta mogłoby utrudnić zamknięcie się bramy.

Którą bramę powinniśmy wybrać? To wszystko zależy od tego, jakie mamy możliwości i oczekiwania. Jeżeli mamy do czynienia z budynkami nowoczesnymi, terenami firm oraz działkami, na których znajdują się obiekty wielorodzinne, znacznie bezpieczniejszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie brama przesuwna, którą można kupić u wielu czołowych producentów.